جنبش ما و نيروهای اجتماعی

by

مسئله نیروی اجتماعی جنبش زنان و وزن آنها در تعاملات قدرت، موضوعی است که در جنبش زنان کشور مورد مناقشه است. حقیقت این است که جنبش زنان در موقعیت فعلی بیش از هر چیزی باید توان اعمال نظر از طریق افزایش قدرت اجتماعی خود را مد نظر قرار دهد. به نظر می رسد بحثهای تئوریک دیگر کارکرد خود را از دست داده اند و گوش صاحبان قدرت، حداقل در اینباره چیزی نمی شنود. برای تغییر قوانین اینک باید این نکته را مد نظر قرار داد که لحظه تغییر از زمانی عینی می شود که نیروهای اجتماعی جنبش زنان وزن قابل توجهی در موازنه قدرت ایفا کنند. باید دقت داشت که جنبش ما زمانی به اهداف خود خواهد رسید که قابلیت نفوذ اجتماعی آن ملموس و عینی باشد؛ یعنی اجتماع خواست ما را به عنوان خواست بی چون چرای خود قبول کرده باشد و توان انکار آن ممکن نباشد. هم اینک بیشترین فشار از جانب صاحبان قدرت این است که ما بیانگر خواست اقلیت کوچکی از اجتماع هستیم. حقیقت قضیه این است که ما بیانگر خواسته های قسمت کثیری از توده ها مردم هستیم. توده های مردم باید با ما، خواسته ها، اهداف و برنامه های ما آشنایی کامل پیدا کنند.

با این اوصاف وزن اجتماعی جنبش زنان چگونه است؟

اعتصابهای اخیر فرانسه برای ما دارای پیامهای مهمی است. اتحادیه های کارگری و نفوذ آنها در بافت اجتماعی، البته سابقه ای طولانی در کشور فرانسه دارد و نمونه اخیر نیز تایید نیروی قوی اجتماعی این اتحادیه هاست. به عبارتی نیروی اجتماعی قوی اتحادیه ها توان اعمال نظر و تاثیر گذاری مستقیم در قدرت را دارد. باید از خود سوال کنیم آیا ما از نفوذ کافی در میان مردم برخورداریم؟ تصور من این است که جنبش زنان هنوز در ابتدای راه جلب مشارکت عمومی مردم است و تا نفوذ کامل در میان توده های مردم راهی بسیار طولانی در پیش دارد. هنگامی که نفوذ ما در میان اجتماع به حدی برسد که زنان و مردان در مقابل تصویب قانونی به مقابله بپردازند، انگاه می توان گفت ما در تعاملات قدرت نقش خود را ایفا کرده ایم. در تحلیل نهایی، تنها توان تاثیر ما در نیروهای اجتماعی و تاثیر در تعاملات قدرت است که میزان موفقیتمان را تعیین می کند.

پس بر این اساس ما دو بحث مجزا، ولی در هم تنیده در مقابل خود داریم. یکی بحث مقبولیت اجتماعی جنبش زنان و خواسته آن؛ و دیگری تاثیر در تعاملات قدرت.

خواست جنبش زنان بدون شک خواست اجتماعی جمع از کثیری زنان و مردان کشور است. اما اینکه همین مردم با بیان این خواسته ها از زبان جنبش زنان موافق هستند یا نه بحثی است که جواب مثبت قطعی ندارد.

جنبش فعلی زنان، نفش ضعیفی را در تعاملات قدرت ایفا می کند. البته جنبش فعلی زنان با آغاز کمپین شکلی منسجم و به قول خانم نوشین احمدی خراسانی «خواسته محور» به خود گرفته است. جنبش زنان هم اینک به نوعی همبستگی و همگرایی، به دور از مجادلات ایدئولوژیک رسیده است. این همبستگی و همگرایی با یک هدف مشترک، ما را به عنوان یک وزنه اجتماعی قوی مطرح خواهد ساخت. هدف مشترک ما «تغییر رفتار اجتماعی و حقوقی زنان» است. که البته در کمپین بیشتر بخش حقوقی آن مد نظر است. در این رابطه باید حتی تمام فعالین مستقل زنان -در تمام بخشها- از جمله دوستانی که در زمینه بحثهای تئوریک فعالیت می کنند، حول یک برنامه منسجم گرد هم آیند. پراکندگی نیروهای جنبش زنان اکنون کمتر از سابق است. ولی از این مقدار نیز باید کمتر و کمتر باشد. تمام فعالین جنبش زنان در هدف نهایی تقریبا» اشتراک نظر دارند. مسئله بر سر راه رسیدن به این هدف است. راه این هدف هر چه باشد، با توجه به شناخت نسبی جنبش زنان، اشتراکات بسیاری دارد و می توان این نیروها را متحد کرد و سرعت سقوط نظام مردسالار را بیشتر کرد.

ما با ادامه دادن کمپین، نه فقط با جمع آوری امضا، بلکه با ادامه این جنبش، می توانیم و باید به عنوان وزنه اجتماعی مطرح شویم. هنگامی که خواسته های ملموس و عینی ما شکل اجتماعی به خود بگیرد، آنگاه دیگر توان انکار و مقابله با آن بسیار پر هزینه خواهد بود. بسیار پر هزینه تر از زندانی کردن دوستان ما در جنبش زنان. کمپین، آغاز سنگینتر شدن هزینه های صاحبان قدرت در برابر خواست جنبش زنان است. خواست ما اینک عمومی شده است و از این هم عمومی تر خواهد شد.بحث مهمی که ما پیش رو داریم این است:

ادامه این مسیر چگونه خواهد بود؟

سیاوش خدایی

Advertisements

2 پاسخ to “جنبش ما و نيروهای اجتماعی”

  1. رومی Says:

    جالب بود ولی چرا حرف جدیدی از جلوه نمی زنین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  2. سیاوش Says:

    شاید از جلوه چیزی ننویسیم. ولی حرف حتما» می زنیم! همیشه تو فکرشیم.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: